Ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցները չեն մոռանում սահմանամերձ Չինարին
Ռուսաստանի հայերի միության Կրասնոդարի երկրամասի Սոչիի տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահի տեղակալ Մարկոս Քեսյանը և Խոստայի շրջանի բաժանմունքի նախագահի տեղակալ, գործարար Վալերի Մուրադյանը տարեվերջին կրկին Հայաստան էին եկել՝ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով այցելելու Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարիի միջնակարգ դպրոցի աշակերտներին՝ նվերներ հանձնելու, ինչպես նաև շնորհավորելու և ուրախացնելու բնակիչներին: Մարդասիրական այս քայլով նրանք ցույց են տալիս, որ, ապրելով Հայաստանից հեռու, մտահոգ են սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների համար և կիսում են նրանց դժվարությունները:
Դեկտեմբերի 29-ին Մարկոս Քեսյանն ու Վալերի Մուրադյանը, այցելելով սահմանամերձ գյուղ, դպրոցի առաջին դասարանցիներին հանձնել են բջջային հեռախոսներ, ավարտական դասարանի աշակերտներին և նրանց  դասղեկներին՝ ուղեգիր` 2018 թվականի ամառային տասնհինգօրյա հանգիստը Սոչիի Խոստա ծովափնյա քաղաքում անցկացնելու նպատակով, իսկ երևանյան բուհերում սովորող  սույն դպրոցի երեք շրջանավարտների վարձավճարները ևս կփոխանցի համայնքը:
Գյուղի հրապարակում տեղի ունեցած տոնական միջոցառմանը, որին ներկա են եղել Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանը, գյուղի բնակիչներ, ուսուցիչներ և այլ հյուրեր, օրհնության խոսք է ասել Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի և Բերդի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Միրզոյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցել է նախարարության Ռուսաստանի Դաշնության, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Մոլդովայի հայ համայնքների հետ կապերի բաժնի պետ Էդգար Հովսեփյանը, հնչել են ազգային երգ ու պար, որն ավելի է բարձրացրել ներկաների տրամադրությունը:
«Չինարեցիները, ինչպես միշտ, մեզ գրկաբաց ընդունեցին: Առհասարակ, շատ ենք կապվել այս գյուղի ազնիվ բնակիչների հետ, կարծես՝ հարազատներ լինենք, անհամբերությամբ սպասում ենք միմյանց հանդիպելուն: Ձմեռ պապի դերում այս տարի նույնպես Վալերի Մուրադյանն է եղել, ում հաջողվեց երեխաներին ժպիտներ ու ջերմություն պարգևել»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Մարկոս Քեսյանը՝ նշելով, որ այցելությունից հետո տարեմուտի նախաշեմին հոգեպես իրենց հանգիստ են զգում:
Վալերի Մուրադյանն անդրադարձավ նաև Չինարի այցելության նախապատմությանը. «2014 թվականին Հայաստանում դպրոցական օլիմպիադաներում հաղթած հինգ աշակերտների ՀՀ սփյուռքի նախարարության միջոցով ամառային արձակուրդներին հրավիրել էինք Սոչիի ծովափնյա Խոստա քաղաք, որոնց մեջ Չինարիից Ազիզ Մակարյան անունով աղջիկ կար: Երբ մի երեկո զրույցի ընթացքում երեխաներին հարցրեցի, թե ապագայում ինչ մասնագետ են ուզում դառնալ, Ազիզը հաստատակամորեն ասաց՝ որոշել է դիպուկահար դառնալ՝ թշնամու կրակոցները սաստելու և վրեժխնդիր լինելու համար, քանի որ այլևս չեն կարողանում հանդուրժել նրանց անհարկի ոտնձգությունները:
Տեսնելով հուզված աղջնակի հոգեվիճակը՝ շատ ազդվեցի և ինձ մոտ միանգամից միտք հղացավ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով Չինարի գյուղ այցելել»:
Վալերի Մուրադյանը նաև ընդգծեց, որ երրորդ անգամ այս առաքելությամբ չինարեցիներին հյուր գալուց հետո, վստահաբար, ամեն տարի շարունակական են լինելու այցելությունները, քանի որ սահմանամերձ գյուղում թշնամու կրակահերթի տակ ապրող մարդկանց, հատկապես՝ երեխաներին, պետք է միշտ ուշադրության կենտրոնում պահել:
Հավելենք նաև, որ միջոցառման ավարտից հետո ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցները գնացել են Չինարիի միջնակարգ դպրոց, շրջել դասարաններով և ծանոթացել Սոչիի հայկական համայնքի հովանավորությամբ հիմնանորոգված դպրոցում իրականացված աշխատանքների արդյունքին:

Проживающие в России наши соотечественники не забывают приграничный Чинари
Заместитель председателя Сочинского регионального отделения Союза армян России (Краснодарский край) Маркос Кесян и заместитель председателя Хостинского районного отделения САР Валерий Мурадян в конце минувшего года вновь приехали в Армению – посетить учащихся средней школы приграничного села Чинари Тавушской области, вручить подарки по случаю Нового года и Святого Рождества, порадовать сельчан. Этим гуманным шагом они демонстрируют, что, живя вдали от Армении, озабочены положением жителей приграничных сел, разделяют их трудности.
Маркос Кесян и Валерий Мурадян, посетив 29 декабря приграничное село, подарили первоклассникам школы сотовые телефоны, учащимся выпускных классов и их классрукам – путевки на 15-дневный отдых в Хосте летом 2018 года. Плату за обучение в ереванских вузах трех выпускников этой же школы перечислит община.
На праздничном мероприятии на сельской площади, на котором присутствовали староста Чинари Самвел Сагоян, жители села, педагоги и другие гости, со словами благословения выступил духовный пастырь города Берд Тавушской области и Бердского региона иерей Арам Мирзоян, приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян передал начальник отдела Министерства Диаспоры по связям с армянскими общинами Российской Федерации, Украины, Беларуси и Молдовы  Эдгар Овсепян. Прозвучали национальные песни, что еще более приподняло настроение присутствующих.
«Чинарийцы, как всегда, приняли нас с распростертыми объятиями. Вообще, мы очень привязались к жителям этого села, будто породнились, с нетерпением ждем каждой встречи. В роли Деда Мороза в этом году выступал также Валерий Мурадян, которому удалось подарить детям теплоту и улыбки», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Маркос Кесян, отметив, что после визита на финише года ощущают умиротворение.
Валерий Мурадян коснулся также предыстории визита в Чинари: «Пятерых школьников, в 2014 году победивших в Армении на школьных олимпиадах, посредством  Министерства Диаспоры РА пригласили на летние каникулы в причерноморский город Хоста. Среди них была девочка из Чинари Азиз Макарян. Когда однажды вечером, в ходе беседы поинтересовался у ребят, специалистами какого профиля мечтают стать в будущем, Азиз твердо сказала, что решила стать снайпером, чтобы обуздать выстрелы противника и отомстить, поскольку невозможно больше терпеть его посягательства. Видя душевное состояние взволнованной девочки, я тоже разволновался, и у меня возникла мысль посетить село Чинари по случаю Нового года и Святого Рождества».
Валерий Мурадян подчеркнул также, что после третьего посещения Чинари с этой миссией твердо решил приезжать каждый год, поскольку люди, живущие под огнем противника, особенно дети, должны всегда быть в центре внимания.
Добавим также, что по завершении мероприятия наши проживающие в России соотечественники отправились в среднюю школу Чинари, обошли классы и познакомились с результатами работы школы, капитально отремонтированной при спонсорстве армянской общины Сочи.