Ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցները չեն մոռանում սահմանամերձ Չինարին
Ռուսաստանի հայերի միության Կրասնոդարի երկրամասի Սոչիի տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահի տեղակալ Մարկոս Քեսյանը և Խոստայի շրջանի բաժանմունքի նախագահի տեղակալ, գործարար Վալերի Մուրադյանը տարեվերջին կրկին Հայաստան էին եկել՝ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով այցելելու Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարիի միջնակարգ դպրոցի աշակերտներին՝ նվերներ հանձնելու, ինչպես նաև շնորհավորելու և ուրախացնելու բնակիչներին: Մարդասիրական այս քայլով նրանք ցույց են տալիս, որ, ապրելով Հայաստանից հեռու, մտահոգ են սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների համար և կիսում են նրանց դժվարությունները:
Դեկտեմբերի 29-ին Մարկոս Քեսյանն ու Վալերի Մուրադյանը, այցելելով սահմանամերձ գյուղ, դպրոցի առաջին դասարանցիներին հանձնել են բջջային հեռախոսներ, ավարտական դասարանի աշակերտներին և նրանց  դասղեկներին՝ ուղեգիր` 2018 թվականի ամառային տասնհինգօրյա հանգիստը Սոչիի Խոստա ծովափնյա քաղաքում անցկացնելու նպատակով, իսկ երևանյան բուհերում սովորող  սույն դպրոցի երեք շրջանավարտների վարձավճարները ևս կփոխանցի համայնքը:
Գյուղի հրապարակում տեղի ունեցած տոնական միջոցառմանը, որին ներկա են եղել Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանը, գյուղի բնակիչներ, ուսուցիչներ և այլ հյուրեր, օրհնության խոսք է ասել Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի և Բերդի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Միրզոյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցել է նախարարության Ռուսաստանի Դաշնության, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Մոլդովայի հայ համայնքների հետ կապերի բաժնի պետ Էդգար Հովսեփյանը, հնչել են ազգային երգ ու պար, որն ավելի է բարձրացրել ներկաների տրամադրությունը:
«Չինարեցիները, ինչպես միշտ, մեզ գրկաբաց ընդունեցին: Առհասարակ, շատ ենք կապվել այս գյուղի ազնիվ բնակիչների հետ, կարծես՝ հարազատներ լինենք, անհամբերությամբ սպասում ենք միմյանց հանդիպելուն: Ձմեռ պապի դերում այս տարի նույնպես Վալերի Մուրադյանն է եղել, ում հաջողվեց երեխաներին ժպիտներ ու ջերմություն պարգևել»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Մարկոս Քեսյանը՝ նշելով, որ այցելությունից հետո տարեմուտի նախաշեմին հոգեպես իրենց հանգիստ են զգում:
Վալերի Մուրադյանն անդրադարձավ նաև Չինարի այցելության նախապատմությանը. «2014 թվականին Հայաստանում դպրոցական օլիմպիադաներում հաղթած հինգ աշակերտների ՀՀ սփյուռքի նախարարության միջոցով ամառային արձակուրդներին հրավիրել էինք Սոչիի ծովափնյա Խոստա քաղաք, որոնց մեջ Չինարիից Ազիզ Մակարյան անունով աղջիկ կար: Երբ մի երեկո զրույցի ընթացքում երեխաներին հարցրեցի, թե ապագայում ինչ մասնագետ են ուզում դառնալ, Ազիզը հաստատակամորեն ասաց՝ որոշել է դիպուկահար դառնալ՝ թշնամու կրակոցները սաստելու և վրեժխնդիր լինելու համար, քանի որ այլևս չեն կարողանում հանդուրժել նրանց անհարկի ոտնձգությունները:
Տեսնելով հուզված աղջնակի հոգեվիճակը՝ շատ ազդվեցի և ինձ մոտ միանգամից միտք հղացավ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով Չինարի գյուղ այցելել»:
Վալերի Մուրադյանը նաև ընդգծեց, որ երրորդ անգամ այս առաքելությամբ չինարեցիներին հյուր գալուց հետո, վստահաբար, ամեն տարի շարունակական են լինելու այցելությունները, քանի որ սահմանամերձ գյուղում թշնամու կրակահերթի տակ ապրող մարդկանց, հատկապես՝ երեխաներին, պետք է միշտ ուշադրության կենտրոնում պահել:
Հավելենք նաև, որ միջոցառման ավարտից հետո ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցները գնացել են Չինարիի միջնակարգ դպրոց, շրջել դասարաններով և ծանոթացել Սոչիի հայկական համայնքի հովանավորությամբ հիմնանորոգված դպրոցում իրականացված աշխատանքների արդյունքին:

In December, Deputy Head of the Sochi regional unit of the Union of Armenians of Russia in Krasnodar Marcos Kesyan and Deputy Head of the Khosta region and businessman Valery Muradyan came to Armenia once again to visit the children of the secondary school in Armenia’s borderline Chinari village, give them New Year’s gifts, wish them a Happy New Year and entertain the locals. With this humanitarian act, they show that even though they live abroad, they are concerned about the residents of borderline villages and share their hardships.
On December 29, Marcos Kesyan and Valery Muradyan visited the borderline village where they gave mobile phones to the first graders, while the graduating students and their homeroom teachers received passes to spend their fifteen-day summer vacation in the coastal city of Khosta in Sochi. The Armenian community of Sochi will also reimburse the tuition fees for the three alumni of the school pursuing their studies at universities in Yerevan.
During the festive event held in the local square and attended by head of Chinari village Samvel Saghoyan, villagers, teachers and other guests, Pastor of Berd city and Berd region of Tavush Province, Fr. Priest Aram Mirzoyan gave his blessing, Head of the Division for Relations with the Armenian Communities of the Russian Federation, Ukraine, Belarus and Moldova at the RA Ministry of Diaspora Edgar Hovsepyan conveyed the welcoming remarks of Minister Hranush Hakobyan, after which the participants listened to performances of Armenian songs and watched performances of Armenian dances that lifted the spirits of the attendees even more.
“As always, the residents of Chinari received us with open arms. Generally speaking, we have become very attached to the sincere residents of this village. It is as if we are relatives. We can’t wait to meet each other again and again. Valery Muradyan was Santa Claus this year as well and managed to put smiles on the children’s faces and convey warmth to them,” Marcos Kesyan told Hayern Aysor, stating that he and Muradyan felt spiritually calm after the visit.
Valery Muradyan also touched upon the story behind the visit to Chinari. “In 2014, we invited the five students having won the school Olympiads in Armenia to the coastal city of Khosta in Sochi. Among those students was a girl by the name of Aziz Makaryan from Chinari. One evening, during a conversation, I asked each of the children what he or she wanted to become, and Aziz affirmatively said that she had decided to become a sniper to suppress the enemy’s shootings and take revenge since she can no longer tolerate the needless assaults of the enemy.
I was very touched by this and immediately came up with the idea of visiting the Chinari village on the occasion of the New Year and Christmas.”
Valery Muradyan also emphasized that after this third visit to Chinari, the visits will surely be ongoing since the people under the fire of the enemy in the borderline village, especially the children must always be in the center of attention.
Let us add that after the event, our Russia-based compatriots visited the secondary school in Chinari where they toured the classrooms and got acquainted with the results of the activities carried out at the school capitally renovated under the sponsorship of the Armenian community of Sochi.