«Ադանա» հայ համայնքի ներկայացուցիչն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության Դոմոդեդովոյի տարածաշրջանի նորաստեղծ «Ադանա» հայ ազգամշակութային համայնքի կանանց խորհրդի նախագահ Հռիփսիմե Համբարյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց նորաստեղծ համայնքի՝ հայապահպանությանն ուղղված նախաձեռնությունները, կազմակերպվածությունն ու համախմբվածությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ, որ համայնքում հայապահպան ակտիվ գործունեություն եք ծավալել, ինչի վկայությունը նաև նորաբաց կիրակնօրյա դպրոցն է, որի աշակերտների թիվն ամեն կիրակի ավելանում է: Մենք սիրով կտրամադրենք լրացուցիչ դասագրքեր, որքան, որ անհրաժեշտ է: Երեխաները, երիտասարդները պետք է հայերեն սովորեն ու խոսեն: Եկեղեցին, դպրոցը պետք է աշխատեն այդ ուղղությամբ: Կարևոր են ազգային ինքնության և  լեզվի պահպանությունը: Հայության, հայ ինքնության ողնաշարը լեզուն է: Երեխաներին պետք է հայերեն սովորեցնել՝ երգ ու պարի, խաղերի միջոցով: Այդպես պահպանվում է ոչ միայն լեզուն, ազգային ավանդույթները, այլև հայկական միջավայր է ստեղծվում»:
Հռիփսիմե Համբարյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, ներկայացնելով կատարած աշխատանքները, ձեռքբերումներն ու նոր ծրագրերը՝ շեշտեց. «Սիրով ուզում եմ հրավիրել Ձեզ մասնակցելու «Ադանա» հայ ազգամշակութային համայնքի բացման հանդիսավոր արարողությանը և «Հայաստան՝ սեր առաջին հայացքից» խորագրով ցուցահանդեսին: Համայնքը նախատեսել է միջոցառումների հարուստ ծրագիր, և մենք կարևորում ենք Հայաստանի ներկայությունն ու մասնակցությունը հանդիսություններին»:
Քննարկվեցին նախարարության ծրագրերին համայնքի առավել ակտիվ մասնակցության, հետագա համագործակցության և կազմակերպական հարցեր:

Представитель армянской общины «Адана» посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 8 ноября приняла председателя женского совета новосозданной армянской национально-культурной общины «Адана» Домодедовского региона РФ Рипсиме Амбарян.
Приветствовав гостью, министр Грануш Акопян отметила важность новосозданной общины, ее инициативы, направленные на сохранение армянства, организованность и сплоченность. Она, в частности, отметила: «Рада, что в общине развернулась активная деятельность по сохранению армянства, свидетельством чего является также открытая недавно воскресная школа, число учащихся которой увеличивается каждое воскресенье. Мы охотно предоставим дополнительно учебники в необходимом количестве. Дети, молодежь должны учиться говорить по-армянски. Церковь, школа должны работать в этом направлении. Очень важны сохранение национальной идентичности и языка. Хребет армянства, армянской идентичности – язык. Детей нужно учить армянскому посредством песен, танцев, игр. Так не только сохраняются язык, национальные традиции, но создается армянская среда».
Рипсиме Амбарян выразила благодарность за теплый прием, представила выполненную работу, достижения и новые программы, отметив: «Хочу пригласить Вас участвовать в торжественной церемонии официального открытия национально-культурной общины «Адана» и выставки под девизом «Армения – любовь с первого взгляда». Общиной предусмотрена богатая программа мероприятий, и мы придаем важность присутствия и участия Армении на торжествах».
Были обсуждены вопросы, касающиеся более активного участия общины в программах Министерства, дальнейшего сотрудничества, а также организационные.